30 saniyede ortaya çıkarıyor: Nefesten kalp krizi testi

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Önder Aydemir, Çorum Hitit Üniversitesi’nden Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Dr. Bilge Han Tozlu ile Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yusuf Karavelioğlu ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden öğretim üyesi Dr. Cemaleddin Şimşek, insan nefesindeki molekülleri tahlil edip kalp krizi riskini yapay zeka teknolojisiyle evvelden teşhis edebilen aygıt geliştirdi.

Biomedical Signal Processing and Control mecmuasında makalesi yayınlanan aygıtla naylon poşet ya da balona doldurulan nefes, moleküllere dönüştürülüp aktarıldığı bilgisayar ortamında inceleniyor. Dizaynla, bir kişinin kalp krizi riski taşıyıp taşımadığı 30 saniyede teşhis ediliyor. Sağlıklı ve kalp rahatsızlığı bulunan bireylerde yapılan deneyler sonucunda, kalp krizi riskini erken teşhis etmeyi başaran bilim insanları Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ulusal patent de aldıkları aygıtı daha da geliştirerek cep telefonlarına entegre etmeyi, kalp krizi kaynaklı ani vefatları de önlemeyi hedefliyor.

“ANİ ÖLÜMLERİN DE ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”

Doç. Dr. Önder Aydemir, “Sağlıklı bireyler, kalp krizi ve kalp hastalığı riski olan insanların nefes bilgilerini elektronik burun teknolojisiyle sinyale dönüştürüp bunu elektronik burunla bilgisayar ortamına kaydettik. Yapay zeka algoritmalarıyla insanların miyokard enfarktüsü olup olmadığını nefes bilgilerinden otomatik olarak tespit etmeye çalıştık. Elde ettiğimiz sonuçlar çok umut verici ve gelecek için de çarpıcı. Çalışmamız tescillendi. 10 saniye boyunca kişinin nefesini alıyoruz ve saniyeler içinde sonucu çıkartıyoruz. Bir kişinin durumunu 30 saniyede öğrenebiliriz” dedi.

Kalp krizinde erken müdahalenin kıymetli olduğunu belirten Doç. Dr. Aydemir, İnsanlar acile gittiklerinde elektro kardiyogram sinyalini kardiyolog hocalarımız inceler ve kalp krizi olup olmadığını bulmaya çalışırlar. Bu vakit alan bir süreçtir. Kalp krizinin erken müdahalesinin kıymetini dikkate alırsak bu 50 dakikalık mühletin hastanın hayatını olumsuz tarafta etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Geliştirdiğimiz bu teknolojinin pratik olarak tespitiyle yahut gelecekte cep telefonlarına bile entegre edilebileceğini düşündüğümüzde, bireyler anlık olarak kendini denetim edebilir yahut hastanelerde süratli bir denetim masası dahi oluşturulabilir. Bu manada ani ölümlerin de önüne geçilebilir diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir