Borsa günü sert düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 7,37 bedel kaybıyla günü 5.116,41 puandan tamamlayarak 24 Şubat 2022’den bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 407,08 puan azalırken, toplam süreç hacmi 123,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 9,20 ve holding endeksi yüzde 7,34 bedel kaybetti. Tüm dal endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 9,52 ile inşaat oldu.

Bu ortada Borsa İstanbul’da endekse bağlı devre kesici sistemi iki kere devreye girdi.

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün açıklanan toplantı tutanaklarında, resesyon kaygılarının gelecek süreçte daha yakından takip edileceği iletisi verilmesinin evvel müspet algılanmasına rağmen piyasalarda risk algısının güçlü kalmaya devam ettiğini belirtti.

Tutanakların, her ne kadar ‘şahin’ tavrın korunduğunu gösterse de en son faiz oranına ait net bir sinyal vermediğine işaret eden analistler, bu durumun Fed yetkililerinin yapacağı açıklamaların ehemmiyetini artırdığını söyledi.

Analistler, yarın data gündeminde yurt içinde hazine nakit istikrarı, yurt dışında ise ABD’de istihdam raporu, fabrika siparişleri, Euro Bölgesi’nde enflasyon, tüketici itimat endeksi, Japonya’da hizmet dalı Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.250 düzeyinin direnç, 4.930 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu kaydetti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir