Bitcoin’de sular durulmuyor

FTX, ABD’de iflas başvurusu yapınca CEO’su Sam Bankman-Fried da özür dileyerek istifa etmişti. Kurumun başına ise batan şirketleri düzeltmek için geçen John Jay Ray gelmişti. Piyasada yeni iflas korkusu da var.

En büyük ikinci kripto para borsası FTX’in batması pek çok firmayı da etkiliyor. Kripto kesiminde yüzlerce şirketle teması vardı. Çoğunluğu yatırımcı olan şirketler varlıklarını kurtarmanın hukukî yollarını aradı. En son yatırım şirketi Genesis Küresel Capital gündeme geldi. Geçen hafta borç verme süreçlerini askıya aldı. Kaynak yaratma gayretleri boşa çıkan firma, yakın vakitte iflas başvurusu yapmayı planlamadığını açıkladı. Fakat uzmanlar iflas riski konusunda ikazda bulunuyor. Genesis’in mali problemleri birinci olarak 16 Kasım’da Twitter açıklamasıyla ortaya çıktı. Sonra açıklama yapmayan firmanın, FTX’e kurban gittiği yorumları yapıldı.

İki yılın dibinde

Yatırımcılar FTX’in çöküşü ile boğuşmaya devam ederken, kripto para piyasası pazartesi günü sarsıldı. Büyük kripto para üniteleri kilit dayanak düzeylerinin altına düştü. Bitcoin, 15.5 bin dolar düzeyinin altına düşerek iki yılın en düşük düzeyine yaklaştı. Ethereum ise, son 24 saatte yüzde 1.6 düşüş kaydettikten sonra 1.100 dolar seviyene indi.

Piyasalar son 24 saat içinde yüzde 1.8 oranında düşerek 820 milyar dolarlık bedele düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir