Barış Pehlivan: RTÜK’ten Acun’a kıyak

Cumhuriyet müellifi Barış Pehlivan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) üretimci Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Exxen isimli platformun açtığı bir davada “savunma yapmayı unuttuğunu”, bu durumun “sansür yasasında” birtakım iptallere sebep olabileceğini yazdı.

Pehlivan bugünkü yazısında, 1 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ve kamuoyunda “sansür yasası” olarak bilinen yönetmelikteki, “dijital platformların yıllık gelirlerinin binde beşini RTÜK’e verme zorunluluğu” unsuruna Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu dijital platform Exxen tarafından dava açıldığını yazdı.

Söz konusu hususun yasal desteği olmadığı gerekçesiyle iptali için Danıştay’a başvurulduğunu belirten Pehlivan, “İktidar yandaşı olmayanlara karşı mangalda kül bırakmayan koca kurum hukuk ünitesi savunma yapmayı unuttu!” dedi.

RTÜK’ün Ilıcalı’nın açtığı davada savunma yapmamış hale düştüğünü belirten Pehlivan, “Ben yazayım: Kamu için milyonlarca liralık ziyan, Acun Ilıcalı için ise önemli bir kâr olacak” sözünü kullandı.

RTÜK üyesi İlhan Taşcı: Dairenin Exxen lehine bir karar vermesi halinde önemli bir kamu ziyanı oluşacak

Pehlivan, mevzuya ait kuşkuları olan ve “Acaba savunma tarihini atlama işi şuurlu mi yapıldı” diye soran RTÜK üyesi İlhan Taşcı’nın şu görüşlerini aktardı:

“Öncelikle şunu söyleyeyim; davaya husus yönetmelik temelinde basın özgürlüğünü maksat alıyor. Lakin Exxen’in iptal müracaatındaki münasebeti özgürlük kısmıyla değil, büsbütün mali boyutuyla ilgili. Yoksa, özgürlüğünün kısıtlanmasından yakınmıyor davacı. RTÜK Hukuk Müşavirliği maddede öngörülen müddette yönetimin savunmasını yapmadığı için, Danıştay 13. Dairesi de doğal olarak heyetin tezlerini ve münasebetini bilmeden karar vermek durumunda kalacak. Dairenin Exxen lehine bir karar vermesi halinde önemli bir kamu ziyanı oluşacak. Platform açısından ise önemli maddi avantaj sağlama sonucunu yaratacak.

Burada bakılması gereken en değerli nokta, sorumluların yönetimin tezlerini yasal müddeti içerisinde neden Danıştay’a iletmedikleridir. Tarihi atlama işi şuurlu mi, yoksa büsbütün bir hesaplama yanlışından mı kaynaklanmıştır? Bunun kesinlikle açığa çıkarılması gerekir. Bunun için de sorumlular hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmalıdır. İşin daha da acıklı tarafı, bu vahim durum RTÜK Üst Kurulu tarafından çok sonradan ve dolaylı olarak öğrenilmiştir.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir